projekt / zarys / szkic ARTETERAPIA w Krakowie:
w Krakowie
Ośrodek metodyczno – terapeutyczny w Krakowie w założeniu łączyć ma w sobie cztery podstawowe cele, które w swojej warstwie merytorycznej wynikają jeden z drugiego:
- ośrodka terapii i resocjalizacji;
- ośrodka badawczo – stażowego;
- ośrodka kultury – spotkania twórców i odbiorców Sztuki Art Brut;
- ośrodka spotkań – wymiany – wsparcia grup samopomocowych.
W planowanym / projektowanym / adoptowanym… budynku przeznaczenie lokali będzie następujące:
- sale, w tym sala wykładowa – konferencyjna, sala widowiskowa itp.;
- pracownie z zapleczami (pomieszczenia gospodarcze, magazynowe):
- arteterapii, chromoterapii, estetoterapii, fototerapii – pracownie malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby (w tym ceramiki) itp.,
- ergoterapii – terapii zajęciowej,
- biblioterapii, poezjoterapii,
- choreoterapii,
- muzykoterapii,
- dramaterapii,
- socjoterapii
- galeria Sztuki Art Brut z kawiarnią i stosownymi zapleczami;
- gabinety psychoterapii, logoterapii, gabinety pomocy medycznej – lekarski (psychiatra), pielęgniarski;
- pomieszczenia socjalne, inne
Ośrodek (budynek) infrastrukturalnie w całości przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych w tym osób niewidzących – warunek konieczny.
Funkcja terapii, resocjalizacji i ośrodka badawczo – stażowego spełni oczekiwania i potrzeby studentów i absolwentów Wydziału Sztuki (w tym studiów podyplomowych kierunku Arteterapia) Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W ośrodku znajdą pracę psychologowie, terapeuci, terapeuci zajęciowi, psychoterapeuci, logoterapeuci, a przede wszystkim arteterapeuci oraz pracownicy służb medycznych, pracownicy socjalni i inni.
Ośrodek metodyczno – terapeutyczny w Krakowie jest ośrodkiem ściśle współpracującym z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie oraz ze Stowarzyszeniem Psychiatria i Sztuka w Krakowie i innymi.
Pacjenci / klienci ośrodka. Oferta projektowanego ośrodka skierowana będzie do osób z zaburzeniami określonymi w V Rozdziale ICD-10 Międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, z niepełnosprawnością ruchową, niewidzących, innych.
Adresatami i uczestnikami terapii, arteterapii, psychoterapii, logoterapii, resocjalizacji, projektowanych i proponowanych programów ośrodka, w tym programów standardowych i autorskich będą między innymi osoby:
- z niektórymi organicznymi zaburzeniami psychicznymi;
- z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowań spowodowanymi używaniem substancji psychoaktywnych;
- ze schizofrenią i zaburzeniami schizotypowymi;
- z zaburzeniami nastroju (afektywnymi);
- z zaburzeniami nerwicowymi, związanymi ze stresem i pod postacią somatyczną;
- z zespołami behawioralnymi związanymi z zaburzeniami fizjologicznymi i czynnikami fizycznymi;
- z zaburzeniami osobowości i zachowania;
- niektóre z upośledzeniem umysłowym.
Poszukiwanie sensu życia – logoterapia adresowana będzie w szczególności dla klientów w sytuacjach kryzysu osobistego, bezrobotnych, wypalonych zawodowo, osób zagrożonych społecznym wykluczeniem.
Proponowane formy dla pacjentów / klientów nosić będą charakter terapii podstawowej, pogłębionej oraz propozycji aftercare. Kwalifikacje uczestników – pacjentów / klientów oraz realizacje programów czyli oddziaływań terapeutycznych powierzy się wyspecjalizowanej kadrze ośrodka wraz z pracującymi i uczącymi się stażystami – studentami i wolontariuszami. W założeniach każdy pacjent / klient – uczestnik zajęć, terapii – otrzyma indywidualny plan terapii / resocjalizacji weryfikowany przez zespół terapeutyczny.
Pacjenci / klienci ośrodka przyjmowani będą bez skierowań. Uczestnictwo w terapii, zajęciach będzie odpłatne i nieodpłatne.
Ośrodek metodyczno – terapeutyczny w Krakowie będzie miał charakter placówki dziennej. Klienci i pacjenci ośrodka po zajęciach, wracając do własnych środowisk i realnej rzeczywistości będą mieli możliwość natychmiastowej weryfikacji, asymilacji/ adaptacji zmian i procesów terapeutycznych.
Eksperymentem już w momencie (zarysu) projektu ośrodka i terapeutyczną nowością ma być zakładana integracja pomiędzy pacjentami, grupami pacjentów/ klientów oraz integracja form i podejść terapeutycznych i psychologicznych.
W sytuacjach kryzysowych, trudnych (innych) korzystający z oferty ośrodka (i nie tylko) będą mogli uzyskać poradę telefoniczną – projekt 24-godzinnej tzw. telefonicznej linii kryzysowej.
Galeria Sztuki Art Brut (i/lub sztuki użytkowej) będzie alternatywą dla uczestników, gdzie prócz wystawiennictwa można będzie podjąć działalność handlową, edukacyjną.
W projektowanym ośrodku metodyczno – terapeutycznym w Krakowie znajdą też oparcie i miejsce grupy wsparcia i samopomocy, inne.
Finansowanie.
- środki UE;
- samorząd – UMK, UMWM, MUW;
- NFZ;
- pacjenci;
- stowarzyszenie / fundacja.
Uwagi…